Jak dbać o srebro pozłacane i czy pozłocenie się ściera?

Jak dbać o srebro pozłacane i czy pozłocenie się ściera?

Srebro pozłacane zazwyczaj długo utrzymuje się na naszej biżuterii. Oczywiście wszystko zależy od jakości i grubości nałożonego złota oraz przede wszystkim od tego, jak je użytkujemy. Wiele osób uważa, że pozłacane srebro ściera się dość szybko. Owszem zdarzają się takie wyroby. Są one zazwyczaj tanie, ponieważ pokryte są cienką warstwą złota i przy intensywnym użytkowaniu pozłocenie się wyciera. Jednak pozłacana biżuteria jest bardzo piękna oraz elegancka. Potrafi zachwycić najbardziej wymagających użytkowników.

Na trwałość pozłocenia bardzo duży wpływ ma sam użytkownik. Poprzez nieumiejętną pielęgnację możemy tylko zaszkodzić naszej biżuterii. Pozłacane srebro należy zdejmować do jakichkolwiek obowiązków domowych. Przez pocieranie o powierzchnię np. o urządzenia domowe ścieramy również i pozłocenie. Niewiele osób wie, że psikanie bezpośrednio perfumami na pozłacaną biżuterię powoduje najszybsze ścieranie pozłocenia.

Jak się uzyskuje pozłacane srebro?

Pozłacanie inaczej złocenie polega na tworzeniu powłoki galwanicznej. To proces elektrochemiczny, który polega na zanurzeniu biżuterii lub przedmiotu w kąpieli. Podczas tego procesu złoto osadza się na powierzchni danego przedmiotu. Grubość warstwy złota ma na ogół do 0,5 mikrometra. Zazwyczaj stosuje się czyste złoto 24-karatowe, jednak czasem producenci stosują stop złota, czyli złoto z domieszkami innych metali, a co za tym idzie gorszy efekt złocenia. Złoto 24-karatowe bez domieszek daje piękną żółtą barwę, która nadaje atrakcyjny wygląd złota. Poprzez pozłocenie zwiększa się odporność srebra na utlenianie oraz czarnienie.

Jak dbać o biżuterie z pozłacanego srebra?

Biżuterię z pozłacanego srebra najlepiej jest zdejmować przed snem ale również i kąpielą. Pozłacane pierścionki najlepiej uchronisz jeśli będziesz zdejmować je przed myciem naczyń, myciem rąk oraz sprzątaniem. Najlepiej przechowywać pozłacaną biżuterię w osobnych pudełeczkach jubilerskich, a jeśli takich pudełek nie posiadamy to może być płócienny woreczek lub woreczek strunowy.

Jak czyścić srebro pozłacane?

Do czyszczenia pozłacanej biżuterii używaj tylko i wyłącznie specjalistycznych miękkich ściereczek lub płynu jubilerskiego. Oczywiście ściereczką wycieraj ostrożnie każdy element. Natomiast w płynie zanurz pozłacaną biżuterię na sekundę, a następnie dokładnie wypłucz w ciepłej wodzie (bez pocierania). Dlaczego tak krótko trzymamy biżuterię w płynie? Jeśli biżuteria będzie długo w płynie jubilerskim może się bardzo szybko zetrzeć pozłocenie. Te wszystkie specyfiki do czyszczenia biżuterii znajdziesz w każdym sklepie jubilerskim.

Uwaga!

Jeśli zdarzy się tak, że pozłocenie z jakiegoś powodu się wytrze, nie martw się. Pod pozłoceniem jest srebro. Możesz dalej użytkować biżuterię. Już nie jako pozłacaną ale srebrną. Ona też będzie zachwycająca.