Kamienie naturalne i minerały występujące w jubilerstwie.

Kamienie naturalne i minerały występujące w jubilerstwie.

Na przestrzeni lat ludzie szukali rozwiązań i sposobów ubogacenia swojego wyglądu poprzez noszenie wszelkiego rodzaju biżuterii. Aby nie było to monotonne i bardziej przykuwało wzrok zaczęto ozdabiać je różnego rodzaju kamieniami szlachetnymi. Kolczyki czy naszyjniki posiadające w sobie kamień szlachetny mają swój charakter i można je dopasować do swoich upodobań kolorystycznych lub do stroju w jakim się mamy wybrać np. na bal sylwestrowy.

Najczęściej występują:

Topaz

To kamień który najczęściej wybierany jest ze względu na swój piękny niebieski mieniący się odcień. Drugim jego walorem jest jego twardość co znacząco przyczynia się do jego wytrzymałość.  Błękit to barwa najczęściej występująca w grupie topazów, lecz przedstawiają się także w odcieniach różu, pomarańczy, czerwieni i żółci. Czasem występuje bezbarwny lub tak zwany mistyczny- czarny a jego struktura mieni się wieloma odbijającymi się kolorami. Pierścionki i wszelkiego rodzaju przywieszki najczęściej zdobione są niebieskimi topazami. Nie mniej jednak pozostałe barwy cieszą się niemniejszym powodzeniem chociażby ze względu na rzadkość ich występowania i paletę barw.  Legenda głosi iż topaz to kamień niezwykły przynoszący szczęście tym którzy przyszli na świat w listopadzie. Pomaga w skupieniu nad rozwiązywaniem przeciwności losu, problemów i złych myśli.

Szafir

Jest jednym z najtwardszych kamieni występujących w przyrodzie. Wywodzi się on z grupy tzw. Korundów które są używane miedzy innymi jako materiały ścierne przy obróbce np. metali. W branży jubilerskiej został doceniony ze względu na swoją nietuzinkową barwę a także na rzadkość jego występowania. Wierzono że kamień ten to symbol młodości i nieśmiertelności. Obecnie uważa się go za wyznacznik prawdziwej miłości i wierności. Właśnie dlatego pierścionki dla ukochanej kobiety są ozdobione najczęściej szafirami.

Szmaragd

To kamień stosowany w jubilerstwie od lat. Minerał ten występuje głównie w Kolumbii a także w Austrii i Indiach. Najczęstszą barwą jaką się mieni to zieleń lecz znaleźć możemy go także w kolorach mlecznym i bezbarwnym. W Polsce odnalezione szmaragdy nie nadawały się do celów jubilerskich ze względu na ich słabą gatunkowość. Znaczenie tych kamieni określa się mianem talizmanów działających łagodząco na człowieka. Przynoszą dużą dawkę spokoju i odprężenia.

Rubin

Najczęściej mieniący się w kolorach głębokiej czerwieni. Podobnie jak szafir wywodzi się z rodziny korundów więc jest to kamień cechujący się dużą twardością. Ze względów wizualnych biżuteria z rubinami kupowana jest dla bliskiej osoby w celu wyznania miłości lub po prostu sprawienia jej przyjemności z bliskości drugiej osoby.

Perły

To kamienie które zostały stworzone przez specjalny gatunek małży. Występują w dwóch gatunkach. Z wód słodkowodnych - to perły częściej spotykane na rynku ze względu na ich cenę i łatwość dostępu. Drugim gatunkiem są perły pochodzące z organizmów żyjących w wodach oceanicznych, morskich czyli słonowodnych. Cechuje je szlachetność oraz wysoka cena spowodowana mniejsza dostępnością to tych kamieni. Perły mają wrażliwą strukturę i trzeba zwracać szczególną uwagę przy ich użytkowaniu oraz przechowywaniu aby ich nie uszkodzić. Posiadają właściwości prozdrowotne wpływając pozytywnie na organizm człowieka, chroniąc go od wolnych rodników i starzenia się. 

Koral i Koralowiec

Minerały te są częścią szkieletową rafy koralowej. W przyrodzie występują jako minerał o matowej czerwonej barwie i strukturze. Dopiero po obróbce udaje się wydobyć z nich wszystkie pozytywne cechy jakimi się wyróżniają. Koral to struktura gładka i jednokolorowa zaś koralowiec jest nasycony cieniami które powodują jego odmienność.  Największą ilość koralowców przetwarzana jest we Włoszech. Pomimo ich nietuzinkowego występowania, czerwone korale są nieodzowną ozdobą między innymi strojów ludowych w Polsce.

Onyks

Minerał o nietuzinkowe czarno-białej strukturze. Jest on rzadko występującym kamieniem w postaci naturalnej. Sporadycznie występuje w innych odcieniach kolorystycznych. W jubilerstwie wykorzystujemy do najczęściej w pierścionkach ze złota oraz wszelakiej biżuterii srebrnej. W związku z rzadkością występowania onyksów, uzyskuje się je także w procesach chemicznych na bazie agatów.

Opal

Kamień wywodzący się z grupy krzemianów. Najczęściej barwy białej. Niekiedy także bezbarwny, mleczny, niebieski, zielony, czerwony oraz połączone barwy niebieski, zielony i purpurowy zwany pawim oczkiem. Często w  jego strukturze występują wtrącenia różnych minerałów. Najwięcej opali wydobywa się w Australii. Opale dzieli się na dwie grupy. Pierwsza to kamienie szlachetne, zaś druga-zwyczajne. W Jubilerstwie większą uwagę skupia się na Opalu szlachetnym. Wierzy się iż noszenie tych kamieni pozytywnie wpływa na obiektywne myślenie. Pozwala na chwilę zapomnienia o doczesnych problemach a także o przykrych wspomnieniach.

Turkus

Rzadki kamień szlachetny którego geneza wywodzi się z Turcji. Posiada nietuzinkową barwę błękitnego nieba przechodzący w łagodną zieleń. Najcenniejsze okazy to te w kolorze błękitnym. Od nazwy tego kamienia powstał kolor turkusowy. Poprzez swoje właściwości stał się ozdobą biżuterii takiej jak pierścionki, wisiorki czy kolczyki. Na przestrzeni wielu lat cieszy się zainteresowaniem i jest wiecznie modny.

Masa perłowa

To minerał nadający niepowtarzalnego charakteru wielu wyrobom jubilerskim. Powstaje z muszli wybranych organizmów morskich, a dokładniej wewnętrznych części skorup małży. Jest bardzo wytrzymałym surowcem. Największym wydobywcą mas perłowych są kraje w których jest łatwy dostęp do ciepłych wód morskich, a także te w których modne jest spożywanie tego typu owoców morza. Restauratorzy wykorzystujący małże jako produkty spożywcze dzielą się ich skorupami z firmami przetwórstwa surowców które uzyskują w łatwiejszy sposób dostęp do produktu.