Dlaczego srebro ciemnieje?

Dlaczego srebro ciemnieje?

 

Nie jest to wada towaru. Jest to zaś naturalna cecha, która występuje podczas użytkowania biżuterii srebrnej i nie oznacza ona słabej próby wyrobu ani też tego iż dana biżuteria nie nadaje się do dalszego użytkowania i jest do wyrzucenia.

 

Mity i fake newsy.

 

Niektórzy ludzie twierdzą iż zjawisko czarnienia srebra spowodowane jest zmianami chorobowymi jakie zachodzą w organizmie osoby noszącej srebrną biżuterię. Krążą także opinie, że wyroby, które są na rynku, są wykonywane z materiałów srebrno podobnych i właśnie dlatego się tak dzieje.

 

Dlaczego więc tak jest?

 

Proces czernienia biżuterii srebrnej to zjawisko występujące obligatoryjnie i nie jest ono obciążone innymi czynnikami oprócz działania siarkowodoru, który znajduje się w otaczającym nas powietrzu. Liczne związki siarki znajdujące się w atmosferze radykalnie przyczyniają się do czernienia wyrobów srebrnych. Kluczowa jest nawet czystość powietrza w jakim żyjemy. Wielu z nas zamieszkuje tereny aglomeracji miejskiej która w sposób szczególny posiada w atmosferze liczne związki siarki wywołujące miedzy innymi smog.

 

Nienoszona biżuteria także czernieje.

Nienoszona biżuteria, pozostawiona w koszyczku czy szkatułce, także czasem ulega zmianom czasu i traci swój pierwotny wdzięk wraz z upływem czasu.

 

Jak zapobiegać?

Nawet długo nienoszona biżuteria, która w sposób radykalny straciła swój blask nie jest od razu do wyrzucenia. Na runku dostępna jest cała gama preparatów do pielęgnacji wyrobów jubilerskich. Można je nabyć w Internecie lub z sklepach jubilerskich. Po użyciu takich środków (rzecz jasna zgodnie z tym jak opisuje producent danego środka) można w łatwy sposób przywrócić naszym ulubionym kolczykom czy łańcuszkom ich dawny blask. Innym zagadnieniem są zmiany mechaniczne takie jak zmatowienie powierzchni wyrobu czy porysowana struktura wyrobu. O tym problemie napiszę niebawem w moim blogu.